عمومی , مدیریت پروژه

آیا پروژه‌های سازمانتان، شما را به یاد داستان “پنج مرد نابینا و یک فیل” نمی‌اندازد؟

داستان “پنج مرد نابینا و یک فیل” را شنیده‌اید؟ این داستان که اصالت هندی دارد و مولانا نیز در مثنوی‌اش به زیبایی آن را سروده، به شرح زیر است:

 

“این قصه در مورد شش مرد دانا است که آن‌ها را نزد یک فیل می‌برند و از آن‌ها می‌خواهند که فیل را توصیف کنند، اولین مرد کور بدن فیل را لمس کرد و گفت: من می‌دانم فیل چه شکلی است او مثل دیوار است. مرد دوم عاج فیل را لمس کرد و گفت فیل شبیه نیزه است. سومین مرد کور خرطوم آن را لمس کرد و فیل به نظر او مثل مار بود و همین طور داستان ادامه یافت. دم شبیه طناب، گوش شبیه بادبزن، پا شبیه درخت. هیچ کدام نتوانستند به طور کامل فیل را توصیف کنند. بنابراین اگر تو اطلاع مختصری از چیزی داشته باشی هرگز آن چیز را نمی‌شناسی.”

حال فرض کنید در یک سازمان پروژه محور کار می‌کنید و می‌خواهید وضعیت پروژه A را بسنجید. به نزد واحد برنامه‌ریزی و کنترل پروژه می‌روید، آن‌ها می‌گویند که این پروژه ۶۰ درصد پیشرفت برنامه‌ای و ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و از برنامه زمان بندی عقب است و وضعیت خوبی ندارد. واحد کنترل هزینه می‌گوید این پروژه شاخص CPI بالای یک دارد و وضعیت خوبی دارد. واحد مالی می‌گوید این پروژه از نظر دفاتر حسابداری زیان‌ده است و باید چاره‌ای اندیشید. مدیر پروژه می‌گوید: پروژه‌اش باعث افتخار سازمان است، مدیر منابع انسانی می‌گوید این پروژه چون از نیروی امانی استفاده می‌کند باعث شده تعداد زیادی افراد با تحصیلات پایین وارد لیست کارکنان شرکت شود و این برایشان خوشایند نیست. واحد قراردادها می‌گوید از مناقصات و قراردادهای بسته شده در این پروژه راضی است و از نظر آن‌ها این یک پروژه موفق است و واحد QC از کیفیت نتیجه کارهای در پروژه راضی نیست و واحد HSE معتقد است به دلیل آمار بسیار پایین حوادث، این پروژه، موفق‌ترین پروژه سازمان است!

 

خلاصه هر کسی از جنبه خودش راجع به پروژه نظر می‌دهد، به قول شاعر معروف سنایی:

هریکی دیده جزوی از اجزا/ همگان را فتاده ظن خطا

هیچ دل را ز کلی آگه نی/ علم با هیچ کور همره نی

جملگی را خیالهای محال/ کرده مانند غتفره به جوال

از خدایی خلایق آگه نیست/عقلا را در این سخن ره نیست

 

از این داستان دو درس مهم برای پروژه‌ها را می‌توان دریافت کرد:

  • پروژه‌ها را تنها از یک جنبه یا دو جنبه نسنجید، پروژه‌ها را باید با در نظر گرفتن همه جنبه‌ها سنجید، از محدوده و زمان و هزینه و کیفیت گرفته، تا منابع انسانی و ذینفعان و ارتباطات و تدارکات و …

  • تا زمانی که اطلاعات کافی و صحیح از وضعیت پروژه نداشته باشید، نمی‌توانید آن پروژه را به درستی بشناسید و در مورد موفقیت یا عدم موفقیت آن تصمیم‌گیری یا اظهار نظر کنید.

خواهش می‌کنم بدون ذکر منبع، کپی نکنید!

برنامه ریزی و کنترل پروژه , عمومی

ماتریس برنامه‌ریزی زمان

در شکل زیر ماتریسی بسیار ساده اما خیلی کاربردی در بحث مدیریت زمان رو مشاهده می‌کنید.
این شکل علاوه بر این که در امور برنامه‌ریزی زمان پروژه کاربرد دارد، می‌تواند در زندگی شخصی، کاری و اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی کارهای روزمره نیز استفاده شود.

ماتریس مدیریت زمان

 

این ماتریس می‌گوید:
اگر کاری هم مهم بود و هم فوری، همین حالا انجامش بده.
اگر کاری مهم بود اما فوری نبود، برای انجامش برنامه‌ریزی کن.
اگر کاری مهم نبود ولی فوری بود، واگذار کن به فرد دیگری که انجامش دهد.
و اگر کاری نه مهم بود و نه فوری، رهایش کن.

 

خواهش می کنم بدون ذکر منبع کپی نکنید.

PMP , اکسل , برنامه ریزی و کنترل پروژه , پریماورا , تأخیرات و ادعا , دسته‌بندی نشده , مایکروسافت پراجکت , مدیریت پروژه

اولین نوشته

با عرض سلام و ادب و احترام،

من احمد شریفی زمیدانی هستم و این اولین پست این وب سایت است. آدرس این سایت sharifiz.com است و اون z که در آدرس سایت می‌بینید، مربوط به پسوند بنده یعنی “زمیدانی” هست و خدمتتون عارضم که “زمیدان” نام روستای پدری بنده در اطراف شهر لاهیجان در استان گیلان است. امیدوارم بتونم به صورت مرتب این‌جا رو آپدیت کنم.
من سال‌ها وبلاگ می‌نوشتم. یک وبلاگ داشتم که ترکیبی از مطالب متنوع، تخصصی، طنز، غیر طنز، جدی و غیره بود. مدت زیادی دیگه وبلاگ ننوشتم و الان تصمیم گرفتم یک وبلاگ(یا وبسایت) تخصصی با موضوع مدیریت پروژه و برنامه‌ریزی و کنترل‌پروژه راه‌اندازی کنم. مدیریت پروژه و برنامه‌ریزی و کنترل‌پروژه زمینه کاری من در حدود ده سال اخیر بوده و علاوه بر این که شغلم اینه، علاقه‌ی فراوانی به این علم دارم.

چند هدف عمده از راه‌اندازی این وب‌سایت دارم:
۱- به اشتراک گذاری تجربه‌ها و دروس آموخته مدیریت پروژه و برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
۲- آرشیو تجربیات، نوشته‌ها، مقالات و فایل‌های آموزشی و ….
۳- ارتباط و آشنایی بیشتر با هم‌صنفان گرامی شاغل در فیلد مدیریت پروژه و برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
۴- تمرین بیشتر و بیشتر مدیریت پروژه

برنامه‌ریزی و کنترل پروژه و در کل علم مدیریت پروژه، بسیار بسیار پهناور و بزرگ و تخصصی شده و فکر نکنم الان کسی بتونه ادعا کنه به همه حوزه‌های دانش این علم اشراف و تسلط کامل داره. بدیهیه که بنده حقیر هم چنین ادعایی ندارم. به عبارتی اینکه در حال حاضر یک وب سایت شخصی با موضوع تخصصی مدیریت و برنامه‌ریزی و کنترل‌پروژه راه‌اندازی کردم، به این معنی نیست که مدعی باشم استاد خبره همه حوزه‌های دانش مدیریت پروژه و استاد همه نرم‌افزارها و ابزارها و فرایندهای این حوزه هستم. خیر. اینجا تنها محلی خواهد بود برای به اشتراک گذاری نوشته‌ها، مقالات، مطالب مفید، موارد آموزشی و تجربیات عملی و علمی و خلاصه هرچه به ذهنم می‌رسه در مورد برنامه‌ریزی و کنترل پروژه و مجموعاً علم مدیریت پروژه.

از آن‌جایی که این وب‌سایت در ابتدای راه است و من هم از هیچ مشاور و متخصص طراحی سایتی برای ساخت اینجا کمک نگرفتم و تمام مراحل کار رو خودم و با جستجو در اینترنت انجام دادم و چون تخصص اصلیم این نیست(طراحی وب سایت) بنابراین اگر ایرادی، اشکالی و مورد نامناسب فنی در سایت دیدید، بر من ببخشید که انشاء‌الله سعی می‌کنم به مرور بهتر و بهترش کنم. (به قول این اپراتورهای گویای تلفن‌های شرکتهای خدماتی: ” از شکیبایی شما سپاسگذاریم”)

در پایان باید بگم که:

خدایا چنان کن سر انجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار