چرا باید مدرک PMP بگیرم؟

by

در ادامه مباحث قبلی می‌رسیم به این پرسش بسیار اساسی که چرا باید مدرک PMP بگیریم؟. پاسخ این سوال برای هر فردی می‌تواند متفاوت باشد. اما نکته بسیار مهم این است که پاسخی که برای خودتان بابت این سوال پیدا می‌کنید، تأثیر بسیار زیادی در نحوه و مقدار صرف زمان، هزینه کردن و میزان تلاش برای آمادگی و قبولی در آزمون PMP خواهد داشت. پس قبل از هر اقدامی اول باید ببینید چرا باید مدرک PMP بگیرید؟ من پاسخ‌های خودم به این سوال را می‌نویسم، شاید شما هم پاسخ‌های دیگری به ذهنتان رسید، که خواهش می‌کنم آن‌ها را زیر همین پست کامنت بگذارید تا هم من و هم سایر خوانندگان سایت از آن استفاده کنند.

اما برگردیم به سوال اصلی که چرا باید مدرک PMP بگیریم؟

۱- مطالعه و تسلط بر یکی از مهم‌ترین راهنماها و استانداردهای مدیریت پروژه
راهنمای PMBOK موسسه PMI بدون شک یکی از معتبرترین و فراگیرترین راهنماهای مدیریت پروژه در جهان است. در شرایط عادی اگر آزمونی وجود نداشت، حداقل خود من اراده‎‌ای بر مطالعه و تسلط کامل بر این راهنمای حجیم و بزرگ نداشتم، اما هنگامی که تصمیم می‌گیرید مدرک PMP را اخذ کنید، شما مجبور می‌شوید که این راهنما را عمیقن مطالعه کنید و از آن مهم‌تر مفاهیم آن را عمیقاً متوجه شوید.

۲- ارتقای دانش و رزومه شخصی برای پیشرفت در کار و زندگی
تقریباً در اکثر دنیا یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد تمایل به گرفتن مدارک حرفه‌ای از جمله مدرک PMP دارند، ارتقای رزومه شخصی با هدف پیشرفت در مسیر شغلی خودشان است. بنابراین این دلیل هم می‌تواند انگیزه مهمی برای شما ایجاد کند که در این راه به صرف هزینه و زمان بپردازید.

۳- منظم شدن و سازماندهی آموخته‌های مدیریت پروژه در ذهن
همه ما که درگیر پروژه‌ها هستیم، ناخودآگاه در سالیان اشتغال‌مان در پروژه‌ها با مفاهیم مدیریت پروژه برخورد می‌کنیم و با آن‌ها آشنا می‌شویم و آن‌ها را به کار می‌گیریم، اما هنگامی که شما به منظور اخذ مدرک PMP راهنمای PMBOK را مطالعه می‌کنید، این یافته‌ها و آموخته‌ها به صورت منظم و سازماندهی شده در ذهن شما قرار می‌گیرد و شاید در راه اخذ این مدرک هم به برخی باورهای غلط خود در زمینه علم مدیریت پروژه پی ببریم. به شخصه مدیران پروژه‌ای را سراغ داشتم که دیدگاه و عملکردشان بعد از اخذ مدرک PMP بسیار متفاوت از قبل بوده است.

۴- به کارگیری رهنمودهای PMBOK در سازمان و پروژه‌هایی که در آن مشغول هستم
شما به یک عنوان حرفه‌ای همواره باید سعی کنید بهترین خدماتی که در توانتان است را به سازمان یا پروژه‌ای که در آن مشغول هستید ارائه کنید، این مهم‌ترین اصل حرفه‌ای بودن است. حال با یادگیری و تسلط عمیق بر مفاهیم و حوزه‌های دانش مدیریت پروژه، می‌توانید آموخته‌های خود را پس از اخذ این مدرک در سازمان و پروژه خود به کار گیرید و باعث پیشرفت خودتان و سازمانتان شوید. جالب است بدانید بعضی از مباحثی که در راه اخذ مدرک PMP خواهید آموخت، حتی در زندگی شخصی و اجتماعی و خانوادگی خارج از محل کارتان هم تأثیر مثبت خواهد داشت.

۵- افزایش اعتبار روز به روز مدرک PMP
هر روز که می‌گذرد به اعتبار مدرک PMP روز به روز افزوده می‌شود. در حال حاضر بیش از هفتصد هزار نفر در دنیا این مدرک را اخذ کرده‌اند و در کشور خودمان ایران تاکنون بیش از هزار نفر موفق به اخذ مدرک PMP شده‌اند. در حال حاضر سازمان‌های پیشرویی هستند که با صرف هزینه، نیروهای خود را به دوره‌های آموزش PMBOK می‌فرستند و از تعداد افراد شاغل در شرکت‌شان که مدرک PMP دارند در رزومه‌ها و کاتالوگ‌های خود یاد می‌کنند. حتی اخیراً دیده شده که در بعضی از قراردادهای پروژه‌ها، کارفرمایان ذکر کرده‌اند که مدیر پروژه و برخی از کارشناسان کلیدی پروژه باید مدرک PMP داشته باشند.

خارج از مباحث فوق اگر شما تمایل به همکاری با شرکت‌های بین‌المللی غیر ایرانی دارید و یا حتی تمایل به مهاجرت به خارج از کشور دارید، مدرک PMP یک گواهینامه معتبر است که نشان می‌دهد شما حداقل‌های این زبان مشترک پذیرفته شده جهانی را بلد هستید. همانند مدارک بین‌المللی شرکت مایکروسافت یا مدارک زبان مثل تافل و آیلتس.

بر خلاف گواهینامه‌های دیگر که بر جغرافیا یا حوزه خاص متمرکز هستند، PMP واقعا جهانی است. به عنوان یک PMP، شما می‌توانید در تقریبا هر صنعت، با هر متدولوژی و در هر مکانی کار کنید.PMP همچنین می‌تواند مزایای قابل توجهی را در مورد حقوق و دستمزد ارائه دهد. در میان پاسخ دهندگان به نظرسنجی حقوق نیروی کار که توسط PMI انجام شد، افرادی که دارای گواهینامه PMP هستند به نسبت حقوق بالاتری (به طور متوسط ۲۰٪ بالاتر) از افراد بدون گواهینامه PMP دریافت می‌کنند.

دولت‌ها، اقتصادها، کشورها و کارفرمایان نیز از مدرک PMP سود می‌برند. هرچه مدیران پروژه و فعالین پروژه کشوری به تعداد بیشتری مدرک PMP داشته باشند، پروژه‌های بیشتری در چارچوب زمان و بودجه مقرر و با برآورده کردن اهداف اولیه پروژه به اتمام می‌رسند.

داشتن مدرک PMP نشان می‌دهد که شما بر اساس یک راهنمای جهانی صحبت می‌کنید و زبان جهانی مدیریت پروژه را درک می‌کنید و شما را به یک شبکه جهانی متخصص در سراسر جهان متصل می‌کند.

ادامه دارد…

خواهش می‌کنم بدون ذکر منبع، کپی نکنید!

You may also like

۳ Comment
 1. Sadegh Raeisi 3 سال ago
  Reply

  سلام
  ممنون بابت طراحی سایت اتون.
  بنظر شما برای دوستانی که توی سایت کنترل پروژه کار میکنن و میخوان در ادامه هم کار کنند، چقدر نیاز هست به مدرک PMP ؟؟؟
  با توجه به اینکه با ارائه مدرک PMP تاثیری در حقوق و مزایا یا جایگاه شغلی ایجاد نمیکنن، همانطور که داشتن کارشناسی ارشد یا کارشناسی یا اینکه مدارک مدیریت صنتی داشتن یا حتی مدرک غیر مرتبط هم تاثیری نداره. بطور کلی شرایط سایت یکسری نیازمندی های کارگاهی خودش رو میطلبه.
  در شرکت هایی که بهره برداری هم شده هم روال به همین منوال هست چه برای نیروهای رسمی و چه غیر رسمی-
  مثلا در یک پالایشگاه و یا یک نیروگاه داشتن مدرک PMP، ملاکی برای ارتقائ شغلی یا درآمدی برای کسی ، یک ملاک محسوب نمیشود.
  کلا میخوام بگم میترسم چه هزینه و زمان سنگینی پرداخت کنمف بعد مثل مدرک کارشناسی ارشد و مدارک دیگه بلااستفاده بمونه. نظرت چیه مهندس جان.؟؟؟

  • Ahmad Sharifi 3 سال ago
   Reply

   سلام
   ببینید برای گرفتن مدارک حرفه ای شغلی همه چیز بستگی به مسیر شغلی داره که برای خودتون انتخاب کردید. آیا همیشه می خواهید تو سایت به عنوان یک کارشناس بمونید یا قصد دارید در آینده شغلی تون پیشرفت کنید و مدیر سایت یا مدیر پروژه یا در دفتر مرکزی کار کنید؟ در حالت اول خب طبیعیه که مدرک PMP چندان فایده ای برای شما نخواهد داشت اما اگر قصد پیشرفت تو شغلتون و رسیدن به مدارج بالاتر در سالهای آینده رو داردید، قطعن این مدرک به درد میخوره.
   بعد ممکنه یک زمان بخواهید با شرکت های بین المللی مثل توتال و شل در ایران کار کنید یا حتی برخی از شرکتهای بزرگ ایرانی مثل OIEC و امثالهم. این شرکتها هم با داشتن مدرک PMP قطعن راحت تر می تونید کار پیدا کنید.
   البته اگه میخواهین در فاز بهره برداری پروژه ها کار کنید شاید این مدرک به دردتون نخوره چون مدرک مربوط به پروژه هست و نه دوران بهره برداری و تولید.
   در مجموع اگه نظر من رو بخواهید برای هر کسی که تو صنف پروژه کار میکنه اعم از کارشناس کنترل پروژه بگیر تا مکانیک و برق و عمران و مدیر سایت و مدیر پروژه و امثالهم گرفتن این مدرک خیلی خوبه. حتی اگر در کوتاه مدت تو حقوق و مزایاتون تأثیری نداشته باشه. برخلاف مدرک ارشد که واقعن یک چیز بی فایده و بلا مصرفه و برخلاف ارشد گرفتن که درسهاش هیچ فایده دنیوی و اخروی و درکار و زندگی نداره، مدرک PMP واقعن ذهنتون رو منظم میکنه و مطمئن باشید اثراتش رو در کار و زندگی تون هم خواهید دید.

 2. […] مدرک PMP بسیار نوشته‌اند و نوشته‌‌ام.(از جمله این لینک: چرا باید مدرک PMP بگیرم؟ […]

Leave a Comment

Your email address will not be published.