با چه ورژن و نسخه‌ای از PMBOK باید آزمون PMP را بدهم؟ ویرایش پنجم یا ششم؟

by

تا اینجای بحث رو اگه دنبال کرده باشید، باید به این نتیجه رسیده باشید که می خواهید مدرک PMP بگیرید یا خیر؟ اگر تصمیم به اخذ این مدرک گرفتید ادامه مطالب رو دنبال کنید. در مرحله اول باید تصمیم بگیرید که با چه ورژن و نسخه‌ای از PMBOK باید آزمون PMP را بدهید؟ ویرایش پنجم یا ششم؟

راهنمای PMBOK هر چهار یا پنج سال بازنگری می‌شود و نسخه و ویرایش جدید توسط PMI منتشر می‌گردد. آزمون PMP نیز به طبع این بازنگری‌ها دچار بازنگری می‌شود و مدتی پس ازا ارائه هر نسخه جدید، آزمون نیز مطابق آخرین نسخه برگزار می‌شود.

نسخه ششم راهنمای PMBOK در شهریور۹۶ توسط PMI منشتر شد و مطابق اعلام PMI آزمون PMP ار تاریخ ۶فروردین ۹۷ به بعد با نسخه ششم برگزار خواهد شد. لذا تا تاریخ ۶ فروردین ۹۷ آزمون PMP با نسخه پنجم PMBOK برگزار می‌شود.

حالا سوال اینجاست که با کدام نسخه امتحان PMP بدهید؟ توصیه من است که اگر زمان دارید و تا پایان سال ۹۶ می‌توانید خود را به آمادگی صد در صد برای آزمون برسانید، حتماً با همین نسخه پنجم امتحان بدهید، چرا که ویرایش جدید مطالب جدیدتر و محتوای بیشتری دارد. اما اگر نمی‌توانید تا پایان سال ۹۶ برای آزمون PMP آماده شوید، به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی به نسخه قدیمی ورژن پنجم PMBOK و جزوه‌های آموزشی آن حتی یک نیم نگاه هم نیندازید و تمام تمرکز خود را روی ویرایش ششم بگذارید. چرا که تغییراتی در برخی از مطالب به نسبت به ویرایش پنجم اعمال شده که ممکن است در آینده شما را به اشتباه بیاندازد.

 

خواهش می‌کنم بدون ذکر منبع، کپی نکنید!

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.