همه چیز در مورد شناوری منفی در پروژه

by

کنار گذاشتن باورهای غلط:

از تیتر این مطلب مشخص است که ما می‌توانیم در برنامه زمان‌بندی پروژه، شناوری منفی داشته باشیم. پس این تعبیر غلط که “شناوری منفی کلن نداریم یا کلن نباید باشد” را فراموش کنید.

نکته بسیار مهم: شناوری مسیر بحرانی همیشه صفر نیست و ممکن است صفر، منفی یا مثبت باشد.

چه زمانی در برنامه زمان‌بندی شناوری منفی داریم؟

اگر در پایان برنامه زمان‌بندی، یک قید پایان محکم داشته باشیم، هر زمان که یکی یا چند تا از فعالیت‌های مسیر بحرانی از برنامه عقب افتاد،(دچار تأخیر شد) شناوری منفی ایجاد می‌شود. شناوری منفی یعنی شما از برنامه زمان‌بندی تأخیر دارید. فرق تأخیر با انحراف را که می‌دانید؟ اگر نمی‌دانید مطلب لینک زیر را مطالعه کنید:

سوال: آیا شناوری منفی (یا شناوری غیر صفر مسیر بحرانی) فقط در فاز کنترل پروژه هست و آیا در فاز برنامه‌ریزی پروژه و در ابتدای پروژه هم ممکن است شناوری منفی داشته باشیم؟

جواب: بله

بعضی اوقات همان اول برنامه‌ریزی ممکن است شناوری منفی داشته باشیم. به عنوان مثال شرایطی را فرض کنید که بعد از انعقاد قرارداد و پس از گذشت یک ماه از آغاز پروژه، شما کار برنامه‌ریزی پروژه را شروع کرده‌اید و در این مدت بسته کاری تجهیزکارگاه که در مسیر بحرانی هم بوده، باید انجام می‌شده که انجام نشده و در پایان پروژه هم به دلیل حساسیت در تاریخ پایان پروژه، قید must finish on داریم. در این حالت شناوری مسیر بحرانی در همان مرحله اول برنامه‌ریزی منفی خواهد بود.

بدیهی است که اگر در پایان پروژه قید پایان محکم داشته باشیم و در طول پروژه فعالیت‌های مسیر بحرانی از برنامه جلو باشند، شناوری مسیر بحرانی مثبت خواهد شد. (یعنی بزرگ‌تر از صفر)

آیا شناوری منفی مهم است؟

شناوری منفی خیلی مهم است. بعضی اوقات به همکاران ما در اواسط یا اواخر پروژه فشار میاورن که برنامه جبرانی تهیه کنند، آن هم در پروژه‌ای که قید پایان دارد. در این جا برخی از همکاران کار اشتباهی انجام می‌دهند و آن صفر کردن همه شناوری‌های منفی در هنگام تهیه برنامه جبرانی است. این کار بسیار اشتباه است. در این حالت دیگر نمی‌شود تشخیص داد که کدام فعالیت‌ها شناوری منفی داشتند. بنابراین فعالیت‌های با شناوری منفی که در اولویت جبران بودند، دیگر قابل تشخیص از فعالیت‌های با شناوری صفر نیستند.

معمولن در چه پروژه‌هایی شناوری منفی ایجاد می‌شود؟

برای پروژه‌هایی که تاریخ پایان برایشان خیلی مهم است، معمولن بلافاصله بعد از ایجاد تأخیر در یک یا چند فعالیت مسیر بحرانی، شناوری منفی را مشاهده می‌کنید. مثلن پروژه‌هایی که باید در دهه فجر یا هفته دولت به اتمام و مرحله افتتاح توسط مقامات رسمی برسند. یا پروژه‌های ساخت استادیوم‌های میزبان جام جهانی فوتبال.

در چنین پروژه‌هایی ذینفعان اصلی پروژه به هیچ عنوان حاضر نیستند تاریخ پایان پروژه جابه‌جا شود و هیچ گونه تأخیر را نمی‌توانند بپذیرند و به همین دلیل برنامه‌ریز بر روی مایل استون پایان پروژه یک قید محکم می‌گذارد و در این حالت اگر در طول اجرای پروژه، فعالیت‌های مسیر بحرانی دچار تأخیر شوند، به دلیل آن قید، شناوری منفی ایجاد می‌‎شود و نکته مهم این است که برای جبران عقب ماندگی، بر روی فعالیت‌های با شناوری منفی باید بیشتر تمرکز کنید.

به عبارتی در این پروژه‌ها اولویت‌های اصلی استراتژی جبران از عقب ماندگی و جبران تأخیر پروژه به ترتیب و به این صورت تعریف می‌شود:
۱- فعالیت‌های با شناوری منفی
۲- فعالیت‌های با شناوری صفر
۳- فعالیت‌های با شناوری مثبت ولی مقدار کم
۴- و در نهایت سایر فعالیت‌های پروژه

بنابراین باز هم تأکید می‌کنم که صفر کردن شناوری منفی در هنگام تهیه برنامه جبرانی کار اشتباهی است مگر اینکه بیس‌لاین پروژه تغییر نماید یا تاریخ پایان پروژه تغییر کند.

آیا وجود شناوری منفی در برنامه زمان‌بندی نشان دهنده یک مشکل در برنامه‌ریزی است؟

جواب این سوال لزومن و همیشه بلی نیست. این صحیح است که قید گذاشتن در برنامه زمان‌بندی( به خصوص در دل برنامه زمان بندی) کار چندان اصولی نیست و باعث کاهش پویایی برنامه می‌شود، اما بعضی اوقات چاره‌ای نیست. به خصوص در برخی از پروژه‌ها که واجب است قید پایان در برنامه باشد، مثلن فرض کنید در پروژ ساخت یک استادیوم‌ برای میزبانی جام جهانی فوتبال حضور دارید. در برنامه زمان‌بندی آن پروژه حتمن قید پایان وجود دارد چون امکان ندارد که به خاطر عدم تکمیل پروژه استادیوم، خود جام جهانی با تأخیر برگزار شود.

اما اینکه در مباحث کنترل پروژه از شناوری منفی به عنوان یک مشکل یاد می‌کنند به این معنی نیست که کلن نباید در پروژه قید پایان و شناوری منفی داشته باشیم. بلکه به این دلیل به شناوری منفی یک مشکل می‌گویند که شناوری منفی به معنی تأخیر در پروژه هست و تأخیر یک مشکل است که باید برایش چاره‌اندیشی کرد.

 

خواهش می‌کنم بدون ذکر منبع (نام نویسنده، آدرس سایت و آدرس کانال تلگرام) کپی نکنید!

You may also like

۶ Comment
 1. نیما 2 سال ago
  Reply

  با سلام,
  آیا روشی وجود داره که ستون Free Float هم مثل ستون Total Float در صورت مجود Constraint عدد منفی نشان بدهد؟
  برنامه من برای یک فعالیت خاص total float منفی داره ولی free float همیشه ۰ رو نشون میده و با وجود تاخیر هیچ وقت منفی رو نشون نمیده, آیا تنظیماتی هیس که بشه انجام داد تا این اتفاق بیافته؟

  خیلی ممنون

  • Ahmad Sharifi 2 سال ago
   Reply

   سلام. Free Float از نظر مفهومی نمی تواند منفی باشد

 2. shadi 2 سال ago
  Reply

  سلام
  در مرحله زمانبندی یک سری فعالیت با مدت زمان انجام مشخص هستند، ولی BL Project Start تا BL Project Finish کمتر یا بیشتر از Duration میشود و حتی بعضی از فعالیت هایی که FS هستند، به جای اینکه بلافاصه فعالیت بعدی استارت بخورد پرش دو تا سه روزه دارند!!!

  • Ahmad Sharifi 2 سال ago
   Reply

   تقویم پروژه رو چک کنید (روزهای تعطیلش رو)

 3. hasan 1 سال ago
  Reply

  با سلام
  سئوال من در مورد مسیر بحرانی در برنامه msp می باشد.
  چرا بعضی مواقع وقتی پروژه ای را زمانبندی میکنیم بیش از ۹۰ درصد شاید هم بیشتر فعالیتها بحرانی می شود!!؟ حتی در بعضی مواقع پروژه های ۳ ماهه کلا بحرانی است!!!! امکان دارد که جایی در برنامه زمانبندی ایرادی داشته باشد یا طبیعی است !!؟

  • Ahmad Sharifi 1 سال ago
   Reply

   شما باید ابتدا درک درستی از روش CPM داشته باشید. یک سری فعالیت دارید، بین این فعالیت ها رابطه تقدم-تأخر یا رابطه پس نیازی و پیش نیازی حاکم است. وقتی یک برنامه زمان بندی تهیه میکنید و مدت زمان برآوردی فعالیت ها را وارد و روابط را اعمال میکنید شما یک شبکه زمان بندی ساخته اید. نرم افزار از روش CPM برای محاسبات شبکه استفاده میکند. در این صورت حتمن و قطعن برنامه شما حداقل یک مسیر بحرانی خواهد داشت. به عبارتی برنامه بدون حداقل یک مسیر بحرانی وجود ندارد. خب اگر تعداد فعالیت ها کم باشد یا روابط به گونه ای باشد که که کلن یک یا چند مسیر در برنامه زمان بندی وجود داشته باشد آن یک مسیر یا همه مسیرها بحرانی خواهد شد. به عبارتی بحرانی شدن ۹۰ درصد فعالیت ها و یا همه فعالیت ها لزومن به معنی ایراد در برنامه زمان بندی نیست. هر چند در برنامه های زمان بندی بزرگ با تعداد فعالیت های زیاد این اتفاق کم تر می افتد.
   جمع بندی: آنچه مهم است استخراج صحیح لیست فعالیت ها، برآورد صحیح مدت زمان فعالیت ها و اعمال روابط منطقی بین آن هاست. مسیر بحرانی از دل موارد فوق استخراج خواهد شد.

Leave a Comment

Your email address will not be published.