بررسی و آنالیز برنامه‌های زمان‌بندی با استفاده از نرم‌افزار پریماورا ریسک آنالیز

by

فرض کنید در جایگاه کارفرما قرار دارید و یک برنامه زمان‌بندی از جانب پیمانکار دریافت می‌کنید و می‌خواهید برنامه را چک، بررسی، آنالیز یا تحلیل کنید و کامنت‌های خود را به پیمانکار اعلام کنید. یا در دفتر PMO شرکت مشغول به کار هستید و می‌خواهید برنامه‌های زمان‌بندی پروژه‌های شرکت را بررسی کنید. یا خودتان یک برنامه زمان‌بندی تهیه کرده‌اید و می‌خواهید قبل از ارسال آن، منطق برنامه را به صورت کامل چک و بازرسی کنید. بنابراین اگر شغل شما برنامه‌ریزی پروژه است، فارغ از هر جایگاهی که در آن قرار دارید، یکی از وظایف مهم شما بررسی و تحلیل برنامه‌های زمان‌بندی تهیه شده توسط خودتان یا دیگران است.

بررسی و آنالیز برنامه‌های زمان‌بندی در دو حالت زیر انجام می‌شود:
• مدل اول: انجام بررسی‌های اصول منطقی و قواعد ابتدایی شبکه زمان‌بندی پروژه
• مدل دوم: بررسی کارشناسی، فنی و تکنیکی برنامه

در مدل دوم چندان کاری از دست نرم‌افزارها ساخته نیست و کارشناسان خبره و با تجربه باید بر اساس تجارب یا برنامه‌های زمان‌بندی پروژه‌های قبلی مشابه و سایر مدارک موجود و واقعیت‌های پروژه، برنامه زمان‌بندی را آنالیز و بررسی کنند. اما خبر خوب این است که بررسی مدل اول یعنی تحلیل منطق‌ها و اصول پایه و ابتدایی تهیه شبکه برنامه زمان‌بندی، در خود نرم افزارهای پریماورا-P6 و مایکروسافت پراجکتMSP- قابل انجام است و با استفاده از ریپورت‌های مختلف و یا با استفاده از فیلترهای گوناگون، به سادگی می‌توان این بررسی‌ها را انجام داد. اما نرم‌افزار پریماورا ریسک آنالیز- Primavera Risk Analysis نیز می‌تواند برنامه‌های زمان‌بندی تهیه شده در نرم‌افزارهای پریماورا و پراجکت را بررسی، آنالیز و تحلیل نماید و یک گزارش شیک و تمیز از ایرادات و نقطه ضعف‌های برنامه به شما ارائه کند.

روش آنالیز و بررسی برنامه زمان‌بندی با استفاده از Primavera Risk Analysis

روش کار بسیار ساده است. نرم‌افزار پریماورا ریسک آنالیز را باز کنید. از منوی File گزینه open را انتخاب کنید. سپس فایل ذخیره شده برنامه زمان‌بندی تهیه شده با پراجکت یا خروجی XER برنامه زمان‌بندی تهیه شده با پریماورا را انتخاب کنید. سپس در کادر باز شده یک سری تنظیمات ابتدایی مانند تنظیمات نوع مدت زمان‌ها و ساعات کاری تقویم پروژه را مطابق برنامه زمان‌بندی پروژه تنظیم کنید و سپس برنامه را داخل ریسک آنالیز ایمپورت کنید.

پس از اینکه برنامه را در نرم‌افزار ریسک آنالیز باز کردید، از تب Report گزینه Schedule Check Option را انتخاب کند. کادری باز می‌شود و در آن بازرسی‌ها و بررسی‌هایی که قصد دارید در برنامه زمان‌بندی انجام دهید را انتخاب کنید و سپس دکمه Run Report را بفشارید و از گزارش خروجی زیبا و شکیل نرم افزار ریسک آنالیز لذت ببرید.

نرم افزار پریماورا ریسک آنالیز بر اساس یک چک لیست، تک تک فعالیت‌های برنامه زمان‌بندی را بررسی و نتیجه را گزارش می‌دهد. این چک لیست شامل موارد زیر است:
• Constraints
• Out of sequence updates
• Negative lags
• Positive lags on finish to start links
• Start to finish links
• Links to or from summary tasks
• Lags longer than …
• Open ended task
• Lag between tasks with different calendars

توضیحات بالا بخش کوچکی از قابلیت‌های نرم افزار ریسک آنالیز در زمینه تحلیل و بررسی برنامه زمان‌بندی است. با ایمپورت کردن برنامه‌های زمان‌بندی در نرم‌افزار پریماورا ریسک آنالیز، می‌توانید آنالیزهای بسیار بیش‌تری را در این نرم‌افزار انجام دهید که مطلب بالا تنها بخش کوچکی از این آنالیز‌ها و بررسی‌ها است.

فرستادن بخشی از کامنت‌ها و نظرات شما در قالب گزارش خروجی نرم‌افزار ریسک‌‌آنالیز، نشان دهنده دقت نظر و عملکرد حرفه‌ای شما در هنگام بررسی برنامه‌های زمان‌بندی است و از این طریق ایرادات بدیهی و عدم رعایت قواعد ابتدایی و مهم زمان‌بندی پروژه با ذکر جزئیات و به دقت بررسی و گزارش می‌شود.

خواهش می‌کنم بدون ذکر منبع (نام نویسنده، آدرس سایت و آدرس کانال تلگرام) کپی نکنید!

در همین ارتباط بخوانید:

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.