سوالات اشتباه در جلسات مصاحبه شغلی

by

خواهش می‌کنم پرسیدن سوال‌های زیر را در جلسات مصاحبه شغلی متوقف کنید:

۱- چرا می‌خواهی این جا کار کنی؟
۲- بزرگ‌ترین نقطه ضعف شما چیست؟
۳- آخرین رئیس شما در مورد شما چه نظری دارد؟
۴- چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟

چرا سوالات فوق، سوالات بدی هستند؟

۱- فرد مصاحبه‌شونده هنوز به طور قطع مطمئن نیست که این شغل را می‌خواهد یا نه. ایشان به جلسه مصاحبه آمده تا بیش‌تر با شرکت شما آشنا شود یا در مورد آن موقعیت شغلی اطلاعات کسب کند و شرایط را بیش‌تر بشناسد. شما هم در حقیقت ایشان را دعوت کرده‌اید که بیش‌تر راجع به او بدانید. آیا شما دوست دارید مصاحبه شونده از شما بپرسد: “چرا شما می‌خواهید مرا استخدام کنید؟” پس لطفن شما هم از فرد جویای کار نپرسید: “چرا “می‌خواهی این جا کار کنی؟”

۲- این فقط یک نظریه هست که افراد “نقطه ضعف” دارند. به عبارتی این نظریه یک پدیده ثابت‌شده علمی نیست. حتی اگر افراد نقطه ضعفی هم داشته باشند، به شما چه ربطی دارد که نقطه ضعف متقاضی شغل چیست؟ آیا شما علاقه دارید که شکست‌ها و نقطه ضعف‌های خودتان را با بقیه به اشتراک بگذارید؟ پس از بقیه هم این درخواست را نکنید.

۳- بعضی از مدیران رهبرانی عالی هستند و بعضی‌ها هم مدیرانی افتضاح و ناکاربلدن. فقط به این علت که یک شخص سمت مدیریتی دارد، دلیل نمی‌شود که نظراتش هم در مورد پرسنلش مهم باشد. پس چرا از متقاضی شغل می‌پرسید: آخرین مدیر شما در مورد شما چه نظری دارد؟ آیا مطمئن هستید که مدیر قبلی آن فرد، یک مدیر و رهبر توانمند، با دانش و با اخلاق است؟

۴- شما یک آگهی استخدام منتشر کردید، رزومه‌های مختلف را دریافت و بررسی کردید و خود شما از بین آن رزومه‌ها، افرادی را انتخاب و به جلسه مصاحبه دعوت کردید. بنابراین شما بهتر از هر فرد دیگری می‌دانید که چرا و چه افرادی و با چه مهارت و تخصصی را باید استخدام کنید. خب این مسخره نیست که سوالی که خودتان بهتر بلدید را از فرد مصاحبه‌شونده بپرسید؟ پس لطفن این سوال که “چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟” را نپرسید. به همین سادگی.

پیشنهاد می‌کنم به جای آن چهار سوال مسخره بالا، سوالات زیر را بپرسید:

۱- چه چیزی شما را به این موقعیت شغلی علاقه‌مند کرده است؟
۲- آیا فکر می‌کنید بک‌گراند و استعدادهای شما با این موقعیت شغلی متناسب هست؟ چه طور؟
۳- تمایل دارید چه چیز دیگری در مورد این موقعیت شغلی و شرکت ما بدانید؟
۴- این شغل چگونه می‌تواند باعث پیشرفت حرفه‌ای شما شود؟

مطلب بالا ترجمه‌ای آزاد است از مطلبی که در این پست لینکدین نوشته شده:
STOP ASKING CANDIDATES

در همین ارتباط بخونید:

You may also like

۳ Comment
 1. علی آژیراک 2 سال ago
  Reply

  گزینه ۱:
  بدیهیه شرکت بخواد ببینه انگیزه فردی که قراره بشه سرمایه سازمان، آیا موقت هست یا بر اساس آنالیز و برنامه

  گزینه ۲:
  فردی که نخواد از شکست ها حرف بزنه، چطور میتونه برای سازمان از Lessons Learn هاش بگه؟

  گزینه ۳:
  با شما موافقم، چون باید از خود فردی که نظری میدهد سوال رو پرسید، نه به نقل از او

  گزینه ۴ :
  نباید بدونیم علاوه به مهارت ها، چه پتانسیل هایی برای شایستگی های فردی وجود داره که میتونه توی اون زمینه های خاص برای ما برگه برنده باشه؟ یا میخوایم فقط در حد اپراتور باشه

  • Ahmad Sharifi 2 سال ago
   Reply

   دروس آموخته زندگی شخصی که به کسی ربطی نداره. دروس آموخته شرکتهای قبلی هم از نظر اخلاقی درست نیست منتقل بشه. بعد اساسن پرسیدن نقطعه ضعف کارجو چه ارتباطی به دروس آموخته داره؟

 2. حامد 7 ماه ago
  Reply

  کاملا با شما موافق هستم ، این سوالات یک نوع دیکته و تقلید کور کورانه از کسانی هست که برای خودشون تز ها و نظریه های من درآوردی داشتند و همانند شایعه بین افراد پیچیده و تبدیل به یک استاندارد شده است که باید تابوی آن شکسته شود.

Leave a Comment

Your email address will not be published.