مدرک‌گرایی افراطی در زمینه مدیریت پروژه

by

متاسفانه موسسات آموزشی با تبلیغات سنگین و ایجاد جو روانی، به صورت افراطی دارن همه فعالین در زمینه مدیریت پروژه رو به سمت مدرک‌گرایی هول میدن.

یک نمونه‌ش همین مدارک مربوط به اسکرام و اجایل هست که به طرز عجیبی طی یکسال گذشته بازارش داغ شده. شاید برخی افراد پس از گرفتن مدارک دانشگاهی، زمینه کاری خودشون رو عوض کنن و در رشته و زمینه غیر مرتبط با مدرک تحصیلی خودشون کار کنند، اما گرفتن مدارک حرفه‌ای و کاری غیرمرتبط با شغل و حرفه اصلی، واقعن عجیب و البته بی‌فایده و بی‌‌ثمره. مثلن اینکه شما وکیل دادگستری باشی اما بری یک مدرک بین‌المللی در زمینه دندانپزشکی بگیری، کمی عجیب نیست؟

دوستان و همکاران زیادی رو می‌شناسم که با سابقه‌های بیش از ۱۰ یا حتی ۲۰ سال کار در پروژه‌های نفت و گاز، نیروگاه، ساختمان و راه و جاده و ابنیه و فولاد، طی این مدت رفتن کلاس و هزینه کردن و مدارک اسکرام مستر و امثالهم رو دریافت کردن و باز هم به همون کار خودشون در صنعت ساخت و اصطلاحن بخش Traditional مدیریت پروژه مشغولن.

چیزی که برای من واضحه اینه که اجایل و اسکرام از ابتدا تا انتها و از پیش از این و در آینده هرگز نقشی در اجرای پروژه‌های نفت و گاز و نیروگاه و ساختمان و … نخواهد داشت و خودش هم چنین ادعایی نداره، چون اصلن برای این نوع صنعت‌ها ساخته و طراحی نشده، (مثلن هم در مانفیست اجایل و هم در اصول دوازده‌ گانه اجایل گفته شده که نه تنها Change چیزی بدی نیست، بلکه باید از تغییرات استقبال هم بکنیم. آیا شما چنین آینده‌ای رو برای پروژه‌های صنعت ساخت متصور هستید که روزی از تغییرات مستمر در scope پروژه استقبال بکنند؟)

این مساله که شما در مورد چیزهایی مثل اسکرام اطلاعات داشته باشید خیلی خوب و مفیده، اما صرف کردن هزینه ریالی و دلاری برای گرفتن سرتیفیکت حرفه‌ای در زمینه اجایل و اسکرام، در حالیکه نه سابقه کار قبلی‌تون و نه برنامه کار بعدی‌تون، کار کردن در اون زمینه نیست، بیش‌تر وقت تلف کردن و به نوعی تحت تاثیر موج و جو مدرک‌گرایی ایجاد شده قرار گرفتنه. به نظر من مقصر اصلی این قضیه ایجاد این جو مدرک‌گرایی، برخی موسسات آموزشی و برخی از اساتید محترم این حوزه هستند‌.

شرایط طوری شده و چنان جوی ایجاد کردن که بعضی‌ها گمان می‌کنن بدون داشتن این مدارک هیچ آینده شغلی خوبی نخواهند داشت، در حالیکه این‌طور نیست. عزیزان مشغول در شرکت‌های پیمانکاری! گرفتن مدارکی مثل مدرک اسکرام به هیچ درد خودتان و شرکت‌ شما و پروژه شما نخواهد خورد و تنها منفعت مالی برای برخی موسسات آموزشی دارد و لاغیر. والسلام

در همین ارتباط بخوانید:

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.