انتشار پیش‌نویس نسخه دوم P3.express

by

راهنمای PMBOK یک کتاب تقریبن حجیم و پر از پیچیدگیه و از طرفی همون‌طور که خودش میگه یک متدولوژی نیست. همین طور متدولوژی پرینس شاید برای یک مدیر پروژه (به خصوص اگر مدیر پروژه با پیش‌زمینه تکنیکال باشه) به نظر سخت و پرحجم بیاد. به همین دلایل گروهی در اروپا تصمیم گرفتن یک چیزی حد واسط PMBOK و PRINCE2 تهیه کنند که علی‌رغم اینکه بسیار ساده تر و کاربردی‌تر از اون دو راهنما و استاندارد بسیار معروفه، برای مدیران پروژه‌‌ها که شاید وقت و زمان کافی برای مطالعه یا یادگیری اون‌ها نداشته باشند، بسیار مناسبه. اسم این سند و روش هست P3.express. به نظرم P3.express یک جورایی هم راهنماست، هم استاندارد و هم متدولوژی و اینکه آقای نادر خرمی‌راد نقش اصلی در تهیه‌ش رو داشته، خودش مهر تأییدی بر مفید بودنشه.

یک خوبی P3.express اینه که کُد باز یا همون Open Source هست و کلن همه چیزش رایگانه. (بر خلاف PRINCE2 و PMBOK ) اخیرن با حمایت مالی اتحادیه اروپا تصمیم گرفتن نسخه دوم P3.express رو منتشر کنن و پیش‌نویسش در لینک پایین منتشر شده:

https://p3.express/manual/v2/

به نظرم واقعن جالب و خواندنی و آموزنده هست و توصیه می کنم مطالعه‌ش کنید. راستی اگه این نسخه پیش‌نویس رو مطالعه کردید و پیشنهادی به ذهن‌تون رسید و اونجا مطرح کردید، اسم شما برای قدردانی به صورت دائمی تو سایت‌شون ثبت میشه.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.